недеља, 20. јул 2014.

ZAŠTO PRVE GODINE BRAČNOG ŽIVOTA MOGU BITI TAKO TEŠKE



Sistemska porodična terapija definiše funkcionalan brak kao kontinuirano balansiran, uzajaman i recipročan odnos u kojem se nivo emocionalnosti održava konzistentnim. Pri tome emocionalna povezanost podrazumijeva postojanje i toleranciju i negativnih afekata. Smatra se da zdrav brak treba da ima fleksibilnost neophodnu za rast i razvoj oba partnera, jasne generacijske granice i toleranciju na konflikt koja dopušta i neslaganje koje može duže trajati.

Bračni životni ciklus je, slično porodičnom životnom ciklusu, podijeljen u pet stadijuma: formiranje (spajanje i brak), proširivanje (početak roditeljskih i sljedećih godina), skraćivanje ili kontrakcija (individuacija i eventualna separacija mladih),  postroditeljski stadijum, drugi stadijumi (prekid braka, ponovni brak, jednoroditeljsko življenje). Svaki stadijum svojim osobenostima i zadacima koje postavlja pred bračni par, predstavlja potencijalnu krizu za ovaj odnos. Ključna krizna mjesta su prilagođavanje na brak, rađanje prvog djeteta i period osamostaljivanja djece.
Istraživanja koja su se bavila ispitivanjem stresne vrijednosti životnih događaja, pokazala su da se u vrhu liste tih događaja po procjeni ispitanika nalaze rođenje djeteta (prvo za majku, pa i za oca), a zatim i bračni problemi (razvod braka, nevjerstvo bračnog druga, bračna nesloga i nesporazumi, povećano nerazumijevanje među supružnicima...). Kada se postane roditelj, povećava se rizik i kod muškaraca i kod žena za javljanjem stresa i na individualnom i na bračnom nivou, a neke studije su pokazale da raste i rizik za razvijanje depresije.
Trudnoća je veoma  zahtjevan period u životu žene, praćen burnim biološkim, prije svega hormonskim promjenama, ali i krupnim psihosocijalnim promjenama, što ženu čini vulnerabilnom za pojavu psihičkih poremećaja. Kod određenog broja trudnica javlja se depresija, a u posebnom riziku su one žene koje su imale psihički poremećaj prije trudnoće, postojanje bračnih ili partnerskih nesuglasica, nepovoljnih životnih dogadjaja, neželjena trudnoća, loša psihosocijalna podrška od osoba iz okruženja, kao i negativni stavovi o sebi. Istraživanja pokazuju da je bračno nezadovoljstvo činilac ranjivosti za razvoj depresije kod žena i činilac koji značajno utiče na tok bolesti i kvalitet oporavka.
Faza porodice sa malim djetetom započinje trudnoćom i rađanjem prvog djeteta, a završava se kada najstarije dijete napuni 30 mjeseci. Napetost oko rođenja djeteta, preuzimanje roditeljskih uloga, promjena u odnosima između partnera i prema porodicama porijekla, dovodi do toga da je ova faza u životnom ciklusu porodice označena kao kritična tačka sa visokim kriznim potencijalom.
U periodu ženine trudnoće, pa kada je ona fiziološki i psihički angažovana oko djeteta, događaju se pomjeranja u relacijama između partnera. Ukoliko su sposobnosti za prilagođavanje dobre, ako životna istorija svakog od partnera nije ispunjena sa previše trauma, uskraćivanja, strahova, i ako je kvalitet uspostavljenog zajedništva provjeren, onda su novonastali odnosi samo jedna evolutivna faza u životu buduće porodice. Međutim, ta ista situacija može da aktivira potisnute probleme u svakoj od ličnosti partnera, jer kod nekih izaziva strah od napuštanja, nesigurnosti i napetosti u odnosu na porođaj i ishod. Tada može doći do gubitka bliskosti među partnerima, kada se muškarac okreće od žene prema poslu, roditeljima, prijateljima, zabavi, a žena to udaljavanje ili ne primjećuje ili to doživljava kao odbacivanje i sve više se okreće djetetu. U ovoj fazi, muž nekada osjeća da žena suviše vremena posvećuje novom članu porodičnog sistema, odnosno da se veliki dio ljubavi njemu oduzima i daje djetetu. Napetost može da se prenese na dijete koje postaje razdražljivo i bolešljivo. Takođe, nekad se i supruga osjeća napušteno, opterećena velikim brojem obaveza. Često traži pomoć svoje porodice porijekla, čime se njihov uticaj na mladi porodični sistem povećava. Sve su ovo razlozi koji ovu fazu životnog ciklusa stavljaju na prvo mjesto po stopi razvoda.
Rođenjem djeteta mijenja se međusobni odnos partnera, kao i odnosi bračnih partnera prema okolini, svakodnevnim obavezama i aktivnostima, radu izvan kuće, prema njihovim roditeljima i članovima šire porodice. Djeca od roditelja zahtijevaju mnogo vremena i novca, umnogostručavaju njihove obaveze te smanjuju nezavisnost i mogućnost sticanja dodatnog izvora prihoda. To se posebno odnosi na majke, koje znatno manje zarađuju od žena bez djece uz isto obrazovanje i na istom poslu, što se pokazalo da nije samo stvar prošlosti, nego se ponavlja i u novijim naraštajima žena. Istraživanja su pokazala kako roditeljstvo djeluje na život partnera i pronašli da očinstvo manje djeluje na život muža nego majčinstvo na život žene. Dolaskom djeteta opada kvalitet komunikacije, kao i seksualnih odnosa.
Neki autori smatraju rođenje djeteta porodičnom krizom, a savremeno shvatanje je da je to razvojna faza koja zahtijeva prilagođavanje u odnosima partnera, te da izaziva niz promjena u ličnom i bračnom zadovoljstvu. Većina se istraživanja slaže da zbog djetetovog rođenja opada doživljaj bračnog zadovoljstva u prvoj godini, pa i do 18. mjeseca djetetovog života, ali i da se za većinu bračnih parova nakon tog razdoblja, odnosi znatno popravljaju. Smatra se da povezanost između roditeljstva i zadovoljstva vezom može objasniti pomoću dva modela. Prema modelu konflikta uloga, dolaskom djece u porodicu dolazi do reorganizacije socijalnih uloga partnera što posebno važi za žene od kojih se uglavnom očekuje da preuzmu primarnu ulogu oko brige za dijete. Nakon rođenja djeteta žena određeni vremenski period ne radi, a kad se jednom vrati na posao često zbog djeteta izostaje, što joj može onemogućiti napredovanje u karijeri. Zbog toga žene često doživljavaju stres kada sebe vide primarno kroz ulogu majke, a mnoge žene su preopterećene i smatraju da im partneri ne pomažu dovoljno. Kada partneri postaju roditelji dobijaju još jednu ulogu, a veći broj uloga je povezan sa više stresa i konflikta što može dovesti do smanjenja zadovoljstva vezom. Prema modelu ograničavanja slobode, do smanjenja zadovoljstva vezom dolazi zbog toga što djeca zahtijevaju mnogo vremena i pažnje svojih roditelja i tako uvelike ograničavaju njihovu slobodu zbog čega se oni više posvećuje djeci, a manje sebi.
Mnoštvo je istraživanja koja pokazuju da se zadovoljstvo vezom smanjuje nakon dolaska djeteta u porodicu i preuzimanjem roditeljskih uloga, i to posebno u percepciji žena. Budući da je u većini društava u podizanju djece majčina uloga puno važnija od očeve, žena je znatno opterećenija od muža pa je to vjerovatno razlog što je percepcija opadanja zadovoljstva vezom izrazitija kod žena, nego kod muževa. Neki autori navode da kako žene više ulažu u vezu, stoga očekuju više, pa je vjerovatnije da će biti nezadovoljne. To se smatra razlogom što su žene češće te koje traže pomoć zbog problema u braku...


Valentina Miketić, porodični psihoterapeut 

2 коментара:

  1. U braku sam sedam godina bez djeteta, pa se moj muž počeo čudno ponašati, u zadnje vrijeme dolazi kući i više ne provodi vrijeme sa mnom, a razveo se od mene. Tako sam postala jako tužna i izgubljena u životu jer mi je doktorica rekla da nema načina da zatrudnim, to bi mi stvarno zagorčalo život. sve dok nisam naišla na prijatelja koji mi je s interneta pričao o DR Alabi, kako je pomogao mnogim ženama sa sličnim problemima kroz koje ja prolazim, pa sam kontaktirala DR ALABU i objasnila mu. rekao mi je sve što trebam dati prije nego što je mogao odustati od čarolije da vrati mog muža, što sam i učinila, i poslao je snažnu molitvu koju sam morala izgovoriti usred noći dok je bacio ljubavnu čaroliju. Bilo je to čudo 48 sati kasnije, moj jedini muž mi se vratio i ispričao se za sve što je učinio i rekao mi da je u potpunosti spreman podržati me u bilo čemu što želim. Brzo sam nazvala alabu i ispričala mu što se događa u tom trenutku, a on mi je također pripremio i poslao lijek koji je rekao da će izliječiti sve neželjene bolesti ili infekcije koje me sprečavaju da zatrudnem, a zatim me uputio o tome. kako ga koristiti prije nego što upoznam svog muža. To je nakon korištenja ove autohtone biljke i korijena, nekoliko tjedana kasnije počela sam osjećati znakove trudnoće po cijelom tijelu, stvarno sam trudna, upravo sam 1. ovog mjeseca rodila dječaka. Obećavam da ću cijeli svijet obavijestiti o DR Alabi kako bih očuvao svoju vezu, kao i da će mi dati djecu, koju danas s ponosom mogu zvati svojom. Za svaku ženu kojoj je to nemoguće, evo prilike da se nasmiješite i donesete sreću svojoj obitelji, obratite se na e-mail DR Alabe: dralaba3000@gmail.com ili kontaktirajte njegov WhatsApp/viber na ovaj broj:+1(425) 477- 2744, on je Bog poslan da vrati izgubljene ljubavnike i donese vam sreću.

    ОдговориИзбриши
  2. “Moj život se vratio!!! Nakon 14 godina raspadnutog braka, suprug je ostavio mene i naše dvije blizanke. Osjećao sam da mi se život bliži kraju, skoro sam počinio samoubojstvo, bio sam u emocionalnom padu jako dugo. ali zahvaljujući bacaču uroka po imenu dr. Apata kojeg sam upoznao jednog vjernog dana na internetu dok sam pretražovao internet tražeći dobrog bacača uroka koji bi mogao riješiti moje probleme, naišao sam na mnogo svjedočanstava o ovom bacaču uroka. Neki su svjedočili da im je vratio bivšu ljubav, neki su svjedočili da je obnovio maternicu, izliječio herpes i druge bolesti, neki su svjedočili da je magično mogao zaustaviti razvod itd. Naišao sam i na jedno posebno svjedočanstvo, radilo se o ženi po imenu Sonia, svjedočila je o tome kako je dr. Apata vratila njezinog bivšeg ljubavnika u manje od 7 dana i preokrenula učinak raka njihovih sinčića, a na kraju svjedočenja dr. APATA email adresa je pala. Nakon što sam sve ovo pročitao, odlučio sam pokušati s Dr. Apatom. Kontaktirao sam ga putem e-pošte i objasnio mu svoj problem. I za samo 3 dana muž mi se vratio i riješili smo probleme i još smo sretniji nego prije. Dr. Apata je stvarno talentiran čovjek i neću ga prestati objavljivati ​​jer je on prekrasan čovjek ... Ako imate problem i tražite pravog i istinskog bacača uroka koji će riješiti sve vaše probleme. Pokušajte s dr. Apatom bilo kada, on bi mogao biti odgovor na vaše probleme. Ovdje je njegov kontakt {drapata4@gmail.com} ili WhatsApp / viber preko njegovog kontakta ispod +1(425) 477-2744 Hvala dr. Apata.

    ОдговориИзбриши